Wiele z nas zadaje sobie pytanie - czy picie wody odchudza? Tak, wypijanie odpowiedniej ilości wody dziennie sprzyja utracie wagi. Dzięki temu skutecznie pobudzamy swój metabolizm, co sprawia, że organizm zaczyna zdecydowanie działać szybciej i sprawniej. Woda jest również niezbędna do sprawnej pracy mózgu i innych narządów. Pomaga ona w oczyszczaniu nerek, a sód w niej zawarty usprawnia pracę serca. Jeżeli jesteś na diecie oczyszczającej, to właśnie picie wody zapewnia pozbycie się zbędnych toksyn z organizmu. Ile wody dziennie należy wypijać? Odpowiadam.

Ile wody dziennie wypijać?

Skoro wiemy, że woda na odchudzanie to dobra i sprawdzona metoda, to warto także odpowiedzieć sobie jeszcze na dwa pytania: ile pić wody, żeby schudnąć i jak pić wodę, żeby schudnąć? Dla niektórych osób dużą ilością będą dwie szklanki, a dla innych 1 butelka nie będzie wystarczająca. Przyjrzyjmy się więc, jak dużo wody powinniśmy wypijać.

Choć brzmi banalnie, to wcale banałem nie jest. Zdecydowanie każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na wodę i powinniśmy wziąć sobie to do serca. Jednak na podstawie statystyk możemy wyliczyć standardową średnią odnośnie spożywania płynów.

Aby uzyskać konkretny wynik, musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
  • waga,
  • wzrost,
  • wiek,
  • aktywność fizyczna,
  • stan fizjologiczny (zdrowie).

Dla przeciętnej osoby zapotrzebowanie na płyny, uwzględniając także te zawarte w owocach czy warzywach, oscyluje średnio na poziomie 2,5l dziennie, jednak samej wody nie powinniśmy pić mniej niż 1,5l dziennie.

Ze skrajności w skrajność

Zarówno zbyt mała ilość, jak i nadmiar wody w organizmie są zjawiskami mało korzystnymi dla naszego zdrowia. O odwodnieniu może świadczyć między innymi kolor moczu. Ten jasnożółty oznacza, że przyjmujesz odpowiednią ilość wody, natomiast barwa ciemniejsza świadczy o tym, że wody powinieneś się zdecydowanie napić. Inne tego typu oznaki niedostatecznej ilości wody w organizmie to pragnienie, suchość w ustach, bóle głowy, a w skrajnych przypadkach nawet zawroty głowy i uczucie letargu. Już niewielki spadek poziomu ilości wody w organizmie może obniżyć nasze wyniki.

Picie wody w zbyt dużej ilości, czyli nawet 3–4l dziennie przez długi czas jest także niebezpieczne i może powodować zatrucie. Przewodnienie hipotoniczne organizmu, o którym mowa, to po prostu zaburzenie gospodarki wodnej, które przebiega z hiponatremią, czyli obniżonym poziomem sodu we krwi. Tak duże spożycie wody ma uzasadnienie jedynie w bardzo gorącym klimacie oraz przy bardzo dużym wysiłku fizycznym, kiedy tracimy duże ilości wody wraz z potem.