Owsiankę uwielbiam już od czasów podstawówki. Mama bardzo często przygotowywała ją na śniadanie. Moja miłość trwa do dziś. Owsiankę zna i ceni chyba każdy kto stawia na zdrową, odżywczą dietę. Dawniej głównie na słodko, teraz często przygotowuję także na ostro i wytrawnie.

Owies jest nie tylko smaczny, ale także bardzo zdrowy. Sprawdź co się w nim kryje.


Bogactwo witamin

  • E
  • B1 (przeciwdziała zmęczeniu i rozdrażnieniu podczas wysiłku fizycznego oraz umysłowego)
  • B6 (poprawia pamięć i koncentrację, przyśpiesza przyswajanie wiedzy)

i minerałów

  • magnez
  • żelazo
  • selen

Błogosławiony błonnik

Spośród wszystkich zbóż owies zawiera największą ilość błonnika rozpuszczalnego, tzw. beta-glukanu, który tworzy w żołądku żel.
Żel ten działa kojąco na cały układ trawienny i ułatwia usuwanie produktów przemiany materii.


Cenne kwasy tłuszczowe

W składzie owsa aż 7% to tłuszcz. Jest on jednak bardzo cenny, ponieważ zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm sam nie umie wytworzyć, a bardzo ich potrzebuje. Kwasy te działają profilaktycznie i leczniczo w stanach miażdżycy, jak również zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Ponadto dbają o odpowiednie nawilżenie skóry od wewnątrz.

Zdrowa i dietetyczna

Owsianka jest daniem wprost idealnym dla ludzi będących na diecie. Jest zdrowa, zawiera mało kalorii, dzięki błonnikowi wypełnia żołądek likwidując na długo uczucie głodu. Ponadto doskonale poprawia pracę jelit.

Sposób przyrządzenia

Wiele osób jeśli już w ogóle je płatki owsiane to w stanie surowym jako dodatek do jogurtu. Tymczasem nie jest to dobry pomysł, ponieważ w takim stanie płatki są ciężkostrawne i mogą powodować problemy z żołądkiem.
Najlepiej więc przygotowywać owsiankę zaparzając płatki w gorącym mleku lub wodzie.
A jeśli bardzo Ci zależy na tym, by jeść płatki z jogurtem możesz sparzyć płatki np. wieczorem, a rano dodać do nich jogurt i wcinać na zdrowie :)

PAMIĘTAJ!

Jeśli chcesz wydobyć z owsianki wszystko co najlepsze - zalewaj płatki gorącym mlekiem lub wodą, lub gotuj je przez kilka minut. Wtedy jeszcze lepiej wypełni Twój żołądek. Gotowanie dodatkowo sprawi, że owsianka już w trakcie przygotowania wytworzy trochę żelu, który ma niesamowicie korzystny wpływ na trawienie i utratę kilogramów.