Nawet 20% dorosłych może mieć przewlekłe problemy z zaparciami. Na szczęście w przeważającej części przypadków można sobie skutecznie pomóc domowymi sposobami, bez konieczności stosowania środków przeczyszczających, których z resztą nigdy nie powinno się stosować na własną rękę.

Najskuteczniej działa zmiana diety i wypracowanie dobrych nawyków, które po zlikwidowaniu problemu nie dopuszczą do jego powrotu.

Przedstawiam 4 proste sposoby, dzięki którym problem z zaparciami zniknie raz na zawsze.

Po pierwsze owsianka

Dawniej mój absolutny faworyt. Owsianka na zaparcia daje niesamowite rezultaty. Jedz ją codziennie na śniadanie, a bardzo szybko zauważysz jej niesamowite działanie na układ pokarmowy. Ja uwielbiam płatki owsiane górskie, te mi bardziej smakują niż błyskawiczne. Ty wybierz te, które smakują Tobie. Ważne, żeby je ugotować - w wodzie, na mleku lub po połowie jednego i drugiego - 5 łyżek płatków zalać szklanką płynu i gotować tak długo aż płatki zaczną się rozpadać, a całość zacznie przypominać kleik. Jeśli rano nie masz czasu na gotowanie owsianki zalej płatki wrzątkiem przed pójściem spać i zostaw pod przykryciem. Rano tylko podgrzej do odpowiedniej temperatury i jeśli lubisz dodaj suszone lub świeże owoce, orzechy, cynamon. Moim zdaniem to jest najlepsze śniadanie na zaparcia.

Po drugie siemię lniane

Moja druga tajna broń to siemię lniane na zaparcia. Jak przygotować? 1 lub 2 łyżki nasion siemienia lnianego zalej wodą i zostaw na co najmniej 30 minut. W tym czasie wokół każdego nasionka powstanie charakterystyczny żel. Całość dodaj do owsianki, jogurtu naturalnego, koktajlu owocowo-warzywnego, zielonego szejka, lub po prostu wypij. Wystarczy robić to raz dziennie. O dowolnej porze dnia.

Po trzecie marchew (lub inne surowe warzywa i owoce)

Warzywa i owoce w formie surowej zawierają duże ilości błonnika, zarówno rozpuszczalnego jak i nierozpuszczalnego. Jeśli masz problem z wypróżnieniem błonnik jest tym, czego potrzebujesz. Jedz jak najwięcej warzyw i owoców na surowo. Rób surówki, które będą dodatkiem do obiadu, czy kolacji lub chrup marchewkę, jabłka itp jako przekąskę w ciągu dnia. Jeśli nie masz pomysłów na smaczne dania z surowych warzyw koniecznie sprawdź te surowe pyszności.

Po czwarte woda

Jeśli zastanawiasz się co pić na zaparcia to musisz wiedzieć, że 2 litry wody dziennie to absolutne minimum. Jest ona potrzebna organizmowi zarówno do zachowania zdrowia jak i urody. Mała ilość płynów powoduje przesuszenie treści jelitowej przez co jej przesuwanie w jelitach staje się utrudnione - mówimy wtedy o osłabieniu perystaltyki jelit.
Dla zobrazowania tego problemu posłużę się porównaniem. Wyobraź sobie rurę od odkurzacza (podobnie jak jelita pełna jest zagłębień od wewnątrz). Do tej rury napchaj jakąś gęstą papkę - chleb, ziemniaki, biały ryż i spróbuj to przepchać na sucho. Prawda, że trudno? W dodatku sporo tego zostaje w zakamarkach. A teraz wykonaj to samo zadanie wlewając do rury wodę, która rozcieńczy całą zawartość i ułatwi jej przejście do końca. Tak właśnie działa woda w Twoich jelitach. Więc nie należy jej oszczędzać. Zbyt małą ilość organizm wchłonie na wcześniejszych etapach i do jelit niewiele już dotrze.

I jeszcze jedno: kawa to nie woda. Kawa sprzyja odwodnieniom. Dlatego na każdą filiżankę kawy zaleca się wypicie dodatkowo co najmniej jednej szklanki wody.