Czy czerwona herbata odchudza?

Wśród wielu porad dostępnych dla osób zainteresowanych odchudzaniem bardzo często znaleźć można informację, że systematycznie pita herbata czerwona może wspomóc walkę z nadmiarem kilogramów. Czy sposób ten na prawdę działa? Na jakiej zasadzie? I jaką ilość czerwonej herbaty dziennie należy wypić, aby uzyskać zadowalający efekt?

Po raz pierwszy o cudownych właściwościach czerwonej herbaty słyszałam już wiele lat temu. Przyznam się, że próbowałam ją wtedy pić, ale nie smakowała mi. Po pierwsze dlatego, że ogólnie nie przepadałam wtedy za herbatą, po drugie natomiast nie odpowiadało mi to, że należy ją pić bez cukru.

Po kilku latach postanowiłam spróbować jeszcze raz.
Tym razem jednak nie interesowały mnie jej właściwości odchudzające lecz pobudzające (dzięki sporej zawartości kofeiny). Kawa, szczególnie w dużych ilościach, źle na mnie działa, stąd mój wybór padł na czerwoną herbatę. Polubiłam jej smak i nauczyłam się ją odpowiednio parzyć.

To działa!


Całkiem niedawno miałam sporo pracy, przesiadywałam do późna w nocy nad projektami, czerwona herbata pozwalała mi przetrwać ten czas. Przez kilka dni z rzędu potrafiłam wypijać nawet do 2 litrów tego napoju. To dużo.

Mimo dosłownie śladowej jakiejkolwiek aktywności ruchowej i zdecydowanego braku wielkich wyrzeczeń kulinarnych w ciągu tych kilku dni stało się coś zadziwiającego. Otóż na wadze ubyło mi coś koło 2-3 kg. Pomimo tego, że dawniej raczej wątpiłam w odchudzające właściwości czerwonej herbaty, tak teraz uwierzyłam, że rzeczywiście musi coś mieć w sobie :)


Cały sekret jej skuteczności tkwi w garbnikach (polifenolach), które regulują pracę żołądka i wydzielanie żółci, a także w enzymach i teinie, dzięki którym tłuszcze przyjmowane w pożywieniu są szybciej rozkładane i przeobrażane w energię, co zapobiega ich odkładaniu się "w boczkach" :) Dodatkowo teina, w przeciwieństwie do kofeiny z kawy, działa w organizmie znacznie dłużej, przez co może rozkładać tłuszcze dłużej sięgając do naszych zapasów.

Paryscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że aż 88% osób systematycznie pijących czerwoną herbatę w ciągu miesiąca straciło na wadze od 3 do 11 kg! Aby samemu doświadczyć takich efektów należy wypijać od 3 do 6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie. Najlepiej pić ją pół godziny po posiłku, choć ja osobiście nie zwracam uwagi na to uwagi - pijam ją przez cały dzień, zawsze kiedy najdzie mnie ochota.


Sztuka parzenia


Jak parzyć czerwoną herbatę? Najlepiej w naczyniu porcelanowym (zdecydowanie unikać metalowych kubków i czajników, które mogą zmieniać smak herbaty). Jedną łyżeczkę liści herbaty zalać szklanką gorącej (ok. 90 stopni Celsjusza) wody i zaparzać 3-7 minut. Po tym czasie napar należy oddzielić od liści, aby zapobiec nabraniu przez herbatę nieprzyjemnej goryczki. Jedną porcję liści można zaparzać nawet 3 razy, za każdym razem uwalniając do napoju inne cudowne składniki :)

Ciekawa jestem Twoich doświadczeń z piciem i działaniem herbaty czerwonej. Zachęcam do pozostawienia komentarza.