W dzisiejszych czasach coraz częściej zastanawiamy się, jak wzbogacić naszą dietę o składniki wpływające na zdrowie, lepsze samopoczucie, oraz w jaki sposób dostarczyć z pokarmem najcenniejszych witamin i minerałów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Otóż okazuje się, że najchętniej sięgamy po produkty, które nam smakują i wiemy, że ich właściwości mogą mieć dobroczynny na nas wpływ. Dla osób mających problemy z wypróżnianiem i perystaltyką jelit bardzo pomocnym jest picie siemienia lnianego.

Siemię lniane jak stosować

Warto zaznaczyć, że niezależnie od tego, czy pijemy len zmielony, czy w ziarenkach, jest on doskonałym źródłem cennych składników, które mają wpływ na:
  • procesy trawienne;
  • osłonę żołądka, szczególnie przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy;
  • odchudzanie przy dietach redukcyjnych;
  • poprawę perystaltyki jelit;
  • piękniejszą skórę, włosy i paznokcie.
Tak więc warto, mając na uwadze zdrowotne korzyści tego znanego od wieków specyfiku, pomyśleć o regularnym stosowaniu, i piciu go każdego dnia, na przykład na czczo.

Siemię lniane w wersji zmielonej wymaga zalania jedynie ciepłą wodą. Wystarczy tylko kilka łyżeczek dziennie. Gotowy wywar pijemy najlepiej jeszcze ciepły. Organizm lepiej zaczyna funkcjonować w przypadku spożywania ciepłych płynów, szczególnie przyjmowanych rano na pusty żołądek.

Wersja ziarenkowa może być zmielona, jeśli posiadamy młynek, bądź przygotowana poprzez podgotowanie z odpowiednią ilością wody, w celu osiągnięcia kleiku. Część osób bardzo chętnie ziarenka najnormalniej w świecie połyka razem z wywarem, część odcedza je i pije sam powstały kleik, część je rozgryza. Kwestia preferencji, jednak warto pamiętać, że ziarenka wypijane w całości niepoddawane są procesowi trawienia, dlatego warto częściej sięgać po wersję mieloną dla osiągnięcia optymalnych korzyści.